Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milionske firme prodaju za euro, a Katnić ćuti * Ostavke kadrova DPS-a uslov za fer izbore * Kod Ade potonula jedrilica, spasen bračni par * Janjuševiću od Vlade i stan i kredit * Crna Gora 13 godina ignoriše preporuke OEBS-a * Turista sve više i više, a država se samo zadužuje * Bomba grunula u Njegoševom parku
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Tomas Vajs, poslanik evropskih Zelenih:
Uništavanje prirode može ugroziti pridruživanje Crne Gore Evropskoj uniji.

Vic Dana :)

Dolazi doktor do zabrinutog pacijenta. I upita pacijent:
- Doktore, šta mi je?
A doktor će:
- Ne znam, ne znam.
- A kad ćete znati?
- Sjutra, posle obdukcije.
Dobio Mujo 100.000 eura na lotu! Ulazi u kuću i govori ženi, a ona ga pita koliko je para dobio!
Mujo: - Negdje oko 100.000 eura.
Žena pade mrtva...
Mujo:
- Kad te oće, onda te oće.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-08-26 VIJEK OD OTVARANJA UČITELJSKE ŠKOLE U DANILOVGRADU 1919, PRVE U CRNOJ GORI (11)
AKADEMIK ZORAN LAKIĆ Učiteljska škola, rasadnik duhovnosti Bjelopavlića Feljton je priređen prema knjizi „Učiteljska škola u Danilovgradu 1919–1929” akademika Zorana Lakića
Dan - novi portal
Akademik Zoran Lakić, koji je prikupio i obradio relevantnu građu o Učiteljskoj školi u Danilovgradu (od ukupno oko 10 hiljada dokumenata), smatra da je ova škola od 1919. do1929. godine ostvarila svoju prosvjetiteljsku misiju u punom značenju te riječi i dala nemjerljiv doprinos ukupnom razvoju Danilovgrada, kao i to da je dala i doprinos razvoju Crne Gore u cjelini. Za vrijeme desetogodišnjeg trajanja Učiteljske škole ona je izvela brojne generacije školovanih ljudi, koji su progresivno mijenjali ulogu i položaj Bjelopavlića „i dali veliki doprinos svestranom razvitku Bjelopavlića i posebno razvitku duhovnosti”, primjećuje Lakić, navodeći da su zbog toga „Bjelopavlići prednjačili nad ostalima u Crnoj Gori koji zadugo nijesu imali takvu povoljnost”.

Učiteljska škola u Danilovgradu osposobila je i brojne generacije učitelja i iz drugih krajeva Crne Gore, koji su svoja stečana znanja prenosili u sredine iz kojih su dolazili i time su doprinosili uzdizanju svoga kraja. Uslovi u kojima je radila Učiteljska škola bili su vrlo teški i složeni, uzrokovani iscrpljujućim Balkanskim ratovima (1912–1913) i Prvim svjetskim ratom (1914–1918). Već smo naveli sve poteškoće u radu Učiteljske škole, koju su stanovnici Danilovgrada objeručke prihvatili, a njeni predstavnici ulagali su maksimalne napore za njeno lociranje u njihovom gradu. Narod ovoga kraja nije žalio truda, ni sredstava da pomogne rad ove škole: „Ispostavilo se da je Učiteljska škola uzvratila narodu istom ljubavlju. Oživjela je i bogata kulturna tradicija. Njeni nosioci su bili nastavnici i đaci. Drugim riječima, srasli su škola i sredina jedno s drugim, pa je rezultat bio vidljiv na svakom koraku”, piše akademik Lakić.

On navodi da je Učiteljsku školu u Danilovgradu 1919–1929. godine završilo ukupno 437 đaka i to: 1919/20 – 117 učenika; 1920/21 – 60; 1921/22 – 36; 1922/23 – nije bilo četvrtog razreda; 1923/24 – 22; 1924/25 – 37; 1925/26 – 23; 1926/27 – 22; 1927/28 – 62; 1928/29 – 58 učenika koji su završili Učiteljsku školu, a ukupan broj budućih učitelja iznosio je 437. O dobrobitima Učiteljske škole na razvitak ne samo prosvjetne djelatnosti, već i na ukupni društveni progres, akademik Zoran Lakić piše: „Đaci Učiteljske škole u Danilovgradu su ubrzo izrastali u ličnosti koje su uticale na društvene tokove kraja gdje su radili. Bili su pravi prosvjetari – misionari, plodni stvaraoci, publicisti, književnici i drugi kreativci. Neki od njih izrasli su u istaknute političare i narodne tribune svoga vremena. Sve ih je zanimalo i o svemu su pisali u štampi, nastupali su na raznim strukovnim, ali i političkim tribinama. Imali su veliki ugled u narodu, afirmišući struku, propagirajući nauku, a često i politiku”.

Akademik Lakić dalje ističe kako radna deviza učitelja treba da bude da: „učitelj ne smije biti dječje strašilo”; da „školu straha i stege treba zamijeniti školom slobode”, pojašnjavajući da je „škola naša nasušna potreba i velika istorijska nužnost...Njihova promišljanja su odražavala njihov filozofski stav na aktuelnu društvenu zbilju...Učiteljska škola u cjelini unaprijedila je odnos naroda prema duhovnosti. U tome njeno postojanje i rad imaju dodatnu vrijednost”, zaključuje akademik Zoran Lakić, koji se svojim velikim znanjem i istraživačkom marljivošću potrudio da nam prezentuje mnoštvo podataka i dokumentacije o radu Učiteljske škole u Danilovgradu (1919–1929), kao i da pruži obilje materijala za neke buduće poduhvate te vrste.

PRIREDIO: MILjAN STANIŠIĆ

(KRAJ)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"